Na Udbini se otvara specijalni kamp za commando obuku časnika i dočasnika

0

Vojarna “Josip Jović” u Udbini bit će “nove Šepurine” Hrvatske vojske, odlučili su Ministarstvo obrane i Glavni stožer Hrvatske vojske, što je Jutarnjem listu potvrđeno u Ministarstvu obrane.

U toj vojarni od jeseni počinje raditi Središte za razvoj vođa “Marko Babić”. Riječ je o sasvim novom i potrebnom centru za obuku dočasnika i časnika Hrvatske vojske. Naime, cilj je unaprijediti vođenje i zapovijedanje na nižim taktičkim razinama (vod/satnija) te tako stvoriti visoko motivirane, obučene i kompetentne vođe te instruktore na početnim dočasničkim i časničkim dužnostima, tvrde u Ministarstvu obrane. Prema njihovim tvrdnjama, obuka je namijenjena dočasnicima koji obnašaju dužnosti od razine vođe skupine, preko zapovjednika desetine do prvog dočasnika voda te časnicima razine zapovjednika voda.

Oglas

Udbina kao lokacija centra za obuku odabrana je zbog odlične geografske lokacije, dobre prometne povezanosti, blizine ostalih lokacija za obuku, kao što su poligoni Slunj, Crvena zemlja kod Knina, Zemunik. Udbina je prevagnula i zbog idealnog zemljišta za provedbu zahtjevne obuke. Uostalom, sada taj poligon za obuku koriste pripadnici Zapovjedništva za specijalne snage, stoga vojarna ima svu infrastrukturu za obuku i smještaj pripadnika središta i polaznika tečaja. Vojarna ima i dva kilometara dugu pistu na koju može slijetati većina vojnih letjelica, piše Jutarnji list.

U MORH-u nam kažu da je novo središte već “ucrtano” u novi ustroj Kopnene vojske. Središte će biti ustrojeno po modelu Obučnog središta gardijskog desantnog pješaštva “Damir Tomljanović Gavran” koje je djelovalo u Šepurinama od 1994. do 2000. godine. U tom centru na višetjednim ili višemjesečnim treninzima obučeno je oko 1000 dočasnika i časnika na taktičkoj i operativnoj razini. Obučeni dočasnici i časnici u Šepurinama bili su nositelji provedbe vojnih operacija Bljesak i Oluja.

Devetnaest godina nakon zatvaranja Šepurina, u Udbini će krenuti obuka dočasnika i časnika koje se želi osposobiti u tehnikama i vještinama kao što su kritično razmišljanje, rješavanje problema, prilagodljivost, kreativnost, otpornost, snalažljivost, fleksibilnost kako bi u svojim postrojbama bili nositelji taktičke i operativne zapovjedne razine.

Početak rada Središta bit će obilježen održavanjem prvog zajedničkog postroja polaznika i podizanjem stijega na svečanoj ceremoniji najesen u Kninu.

Prema usvojenom planu, obuka za razvoj vođa provodila bi se u tri rotacije godišnje, a svaka bi trajala 5 tjedana, 24 sata dnevno u svim vremenskim i terenskim uvjetima. U MORH-u planiraju da u sklopu jedne rotacije sudjeluje oko 60 pripadnika s intencijom povećanja tog broja. U sjećanje na Šepurine obuka će se provoditi pod “njenim” sloganom “Znoj štedi krv”. Slogan se nalazi na znački koja će krasiti beretku koju će nositi djelatnici Središta i instruktori.

Prije same obuke instruktori će provesti selekciju među kandidatima, koja će među ostalim obuhvaćati ulaznu provjeru sposobnosti i “commando” hodnju. Polaznici će morati zadovoljiti visoke psihofizičke standarde, a program obuke uključuje more, zemlju i zrak kao medije obučavanja. Naime, u prvoj i drugoj fazi obuke polaznici će, uz ostalo, proći padobransku obuku, obuku borbenih plivača, ronilaca, zatim diverzantsku i minsko-eksplozivnu obuku. Tu su još i obuka samoobrane, bliske borbe te prve pomoći te kako se ponašati u slučaju zarobljavanja. Ta obuka pod nazivom SERE uključuje preživljavanje, izbjegavanje, otpor i izvlačenje.

Više na Jutarnji.hr

L.O./Jutarnji list