U Gospiću odloženo čak 150 tisuća tona opasnog otpada?

0

Gospićani okupljeni u inicijativu “Spasimo Gospić” zahtijevaju hitnu sanaciju ilegalnog odlagališta otpada koje je, prema pisanju medija, otkriveno u sklopu istrage USKOK-a. Radi se o velikim količinama plastičnog i medicinskog otpada koji je završio u napuštenom industrijskom kompleksu Paromlin, a koji su, kako se sumnja, nezakonito odlagali poduzetnik Josip Šincek i njegovi suradnici.

Velika ekološka prijetnja

Oglas

Građani upozoravaju da je šteta za okoliš već sada ogromna, a opasne tvari iz otpada prijete kontaminaciji tla i voda. Iako su lokalne vlasti, uključujući i župana i gradonačelnika, uputile apel za žurnom sanacijom ovog ilegalnog odlagališta, uskoro se očekuje konkretna odluka i sastanci na ovu temu.

“Želimo da se što prije krene sa sanacijom jer je situacija alarmantna. Otrovni spojevi već se ispuštaju u zemlju, a nitko ne poduzima ništa kako bi spriječio daljnju štetu”, upozoravaju članovi inicijative.

Strah od posljedica raste

Iako službene analize pokazuju da je voda u okolici i dalje zadovoljavajuće kvalitete, među građanima raste strah zbog mogućih dugoročnih posljedica.

“Ovo nije samo naš problem. Naš grad okružen je s četiri rijeke i svi ti otrovi mogu otjecati prema Otočcu i Senju. Ovo je krško područje, što znači da je opasnost puno šira nego što se možda čini. Zašto se čeka s rješavanjem problema?” pitaju se zabrinuti građani.

Nezakonito odložene ogromne količine otpada

Prema prijavama građana, na području Gospića nezakonito je odloženo čak 150 tisuća tona plastičnog i opasnog medicinskog otpada. Sumnja se i da su neki lokalni moćnici imali korist od ovog nezakonitog poslovanja.

“Sustav nadzora u Hrvatskoj gotovo ne postoji. Prijevoz otpada nije pod kontrolom, ne postoji sljedivost niti provjera konačnog zbrinjavanja. Stotine kamiona s takvim materijalom svakodnevno prolaze kroz zemlju bez ikakve evidencije, a granice prelaze s lažnom dokumentacijom”, tvrde građani.

Dugogodišnje ignoriranje prijava

Aktivisti su još početkom 2024. godine putem MUP-ove aplikacije prijavili ovaj slučaj, no nemaju informacije da je po toj prijavi nešto poduzeto. Kritiziraju i lokalnog inspektora koji je, kako tvrde, također ignorirao njihove prijave.

“Godinama smo slušali priče o sumnjivom odlaganju otpada. Slali smo fotografije i snimke kamiona koji su mjesecima dovoženi, ali nitko nije reagirao. Nakon što je nadzor konačno obavljen, ništa se nije promijenilo – otpad se i dalje dovozi, a mi i dalje živimo u strahu”, ističu mještani.

U subotu će građani održati prosvjed ispred silosa kako bi još jednom upozorili na ozbiljnost situacije i zatražili hitnu reakciju nadležnih institucija.

L.O.