Razorni požari potvrđuju koliki utjecaj na prirodu ima ljudski nemar

0

Da jedan svjesni čin brige o vlastitom ponašanju u blizini šuma može značiti više od niza cjelogodišnjih protupožarnih mjera, pokazali su razorni požari koji su proteklih tjedana pustošili sve pred sobom. Poljoprivredni radovi u obliku neugašene dimilice pčelara, signalna raketa ispaljena na kopno tijekom druženja na brodu te ostaci stakla koji sunčevim zrakama pale suho raslinje samo su neki od okidača ovogodišnjih požara koji se mogu svesti pod jedan zajednički nazivnik: ljudski nemar. Još od prošle godine na ovu opasnost upozoravaju i Hrvatske šume kampanjom „Nemar prva iskra: Spriječi požar prije no što nastane“.

Jedino je spriječeni požar „ugašen“ na vrijeme, a procjenjujemo da čak oko 90 % njih uzrokuju ljudi. Kada pogledate što je potaknulo neke od požara s kojima se vatrogasci bore danima, to je preslika apela koje građanima i turistima šaljemo u sklopu protupožarne kampanje „Nemar je prva iskra“: svaki plamen potrebno je ugasiti do kraja, opuške pokupiti za sobom i staklo odložiti u za to predviđeni spremnik. Odgovorne obrasce ponašanja svi moramo usvojiti u šumama, neovisno o tome jesmo li turisti ili domaći. Dokaza za to je, ove godine, i više nego dovoljno, poručila je Jasna Molc, rukovoditeljica Službe za ekologiju i zaštitu šuma u Hrvatskim šumama.

Oglas

U 2024. godini u protupožarnu zaštitu Hrvatske šume ulažu gotovo 16 milijuna eura. No, nema tehnologije koja može zamijeniti trenutak nemara dovoljan da pokrene požar koji je, nakon 30 dana bez kiše, uz olujni vjetar i visoke temperature, zaprijetio i kućama. Upravo je zato uloga građana u očuvanju šuma, imovine, a onda i ljudskih života od razornih učinaka požara presudna, pogotovo u ljetnim mjesecima.

Za razdoblje 2022. – 2025. tvrtka je nabavila i video nadzor s detekcijom dima i vatre te simulatorom širenja požara koji omogućava još kvalitetnije akcije u suradnji s operativnim snagama sustava civilne zaštite, posebice Hrvatskom vatrogasnom zajednicom. Ukupno se u šumama nalazi 220 kamera raspoređenih na 110 lokacija, što je povećanje od oko 60 % u odnosu na prošlu godinu.

Organizirana je i motriteljsko-dojavna služba radnika Hrvatskih šuma na području krša. U tijeku protupožarne sezone, zapošljavaju se dodatni radnici na određeno vrijeme, njih gotovo dvjesto, kako bi se što više smanjilo vrijeme reakcije na uočen dim. Potpisana su i 72 ugovora s Dobrovoljnim vatrogasnim društvima kojima Hrvatske šume financiraju aktivnosti motrenja i dežurstava. U protekle tri godine izgrađeno je 320 kilometara novih protupožarnih prometnica, dok se 2.600 postojećih održava tijekom cijele godine, zajedno s motrionicama. Radi se na čuvanju i održavanju šuma, kao i podizanju svijesti javnosti o opasnosti od šumskih požara.

Budući da je u ljetnom periodu na snazi stroga zabrana paljenja vatre na otvorenim prostorima, primijetite li bilo kakav dim, obavezno nazovite 193 ili 112. Možda baš taj poziv spriječi razorni požar koji bi trajao danima. Sve protupožarne aktivnosti i materijali vezani za kampanju Nemar je prva iskra – Spriječi požar prije no što nastane mogu se pronaći na službenoj web stranici Hrvatskih šuma, kao i na društvenim mrežama, FacebookuInstagramu i LinkedInu.

L.O.