Olovno streljivo i dalje se široko koristi u lovstvu, unatoč dokazanoj štetnosti za zdravlje ljudi, životinja i okoliša. Rewilding Velebit zaklada, lokalni partner organizacije Rewilding Europe, upozorava kako se radi o prijetnji koju je moguće zaustaviti jednostavnom zamjenom streljiva.
Olovo, iako povučeno iz goriva, boja i vodovodnih cijevi, još se koristi u metcima i sačmi. Riječ je o toksičnom teškom metalu koji nema biološku funkciju i kumulativno se zadržava u organizmu, izazivajući ozbiljne posljedice poput oštećenja živčanog, imunološkog i reproduktivnog sustava. Najugroženija su djeca i trudnice, ali i lovački psi te divlje životinje, posebno strvinari poput supova.
Procjene pokazuju da se u Hrvatskoj svake godine ispuca više stotina tisuća komada olovne municije, dok u Europskoj uniji ta brojka doseže 44.000 tona. Olovni fragmenti ostaju u prirodi i ulaze u hranidbeni lanac, a apsorbiraju ih tlo, biljke i voda, čime zagađenje postaje trajno.
Rewilding Velebit ističe kako postoje učinkovite bezolovne alternative koje ne zagađuju okoliš i ne štete zdravlju. Anketa provedena među lovcima na području Gospića i Jablanca pokazuje da su lovci svjesni opasnosti i podržavaju prijelaz na bezolovno streljivo, unatoč nešto višoj cijeni.
Zaklada poziva na odlučne korake u zaštiti prirode i zdravlja – prestanak korištenja olovne municije prvi je, ali ključan korak prema održivom i sigurnom lovstvu.
L.O.