Dan nakon posjete poplavljenim područjima Vukovarsko srijemske županije i posloženih slika koje prikazuju svu muku, patnju i bol stanovnika koji su izgubili domove, odnosno sve ono što su stvarali kroz život, teško da se može opisati riječima. Kako je izjavio župan Ličko senjski Milan Kolić posjeta poplavljenim područjima je organizirana kako bi se upoznali sa situacijom na terenu koja se, moglo bi se kazati, popravlja, dok je drugi razlog kako bi upoznali javnost u Vukovarsko srijemskoj županiji na koji način Ličko senjska županija i njezini stanovnici pomažu područja koja su doživjela katastrofalne poplave. Podsjetio je na podatak da je županija izdvojila 120.000 kuna, angažiran je i HCK koji je prvih dana reagirao i prikupio preko 20 tona pomoći u hrani, odjeći i drugim potrepštinama, a poslano je 250 tona sijena koje je u ovom trenutku više nego li potrebno, a još je toliko spremno za isporuku. Zahvalio je i pripadnicima Udruge veterana Domovinskog rata 9. Gardijske brigade koji su u akciji prikupili preko 7 tona potrepština te prvi došli na poplavljena područja kako bi pomogli u sanaciji i spašavanju.
„Vukovarsko srijemsku i Ličko senjsku županiju veže jedna dugogodišnja suradnja, veže nas ista sudbina tijekom domovinskog rata kao dvije najrazrušenije županije, a Grad Gospić ima dobru suradnju sa gradom Vukovarom kojem je pomagao u obnovi infrastrukture i pojedinih objekata, između čega je i pomoć u obnovi Doma zdravlja. Ova nevolja dodatno će nas osnažiti i pružiti poruku da se i dalje sudjeluje u akciji pomaganja do potpune sanacije, koja će nažalost trajati dugo. Pokušat će mo da preko školskih praznika osiguramo smještaj za određen broj djece sa ovih područja na nekoj od naših destinacija na morskom djelu županije, kako bi na taj način djeci omogućili da na neki način pokušaju zaboraviti ono što im se dogodilo“ – kazao je župan Milan Kolić.
„Treba podsjetiti da je u poplavama najviše stradala općina Drenovci, gdje su potpuno potopljeni Rajevo Selo i Račinovci, naselja u kojima je pod silinom vodene bujice puknuo savski nasip, a djelomice su pod vodom završili i Posavski Podgajci i Đurići. Načelnik Oćine Drenovci Jakša kaže da je prioritet i dalje povratak stanovnika u evakuirana mjesta te osiguranje svih uvjeta potrebnih za normalan život na područjima koje je Sava poplavila. Stručnjaci Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja obilaze kuće oštećene u poplavi i obavljaju popise šteta. Komunalna poduzeća na poplavljenim područjima u punoj su funkciji.
Nakon katastrofalne poplave u županijskoj Posavini u spašavanju, do sada nezapamćenih razmjera materijalne štete i stradanja ljudi i domaćih životinja, sudjeluju i pripadnici vatrogasnih postrojbi iz Ličko senjske županije a s obzirom na to što oni čine na terenu svaka bi riječ bila suvišna. Ti vatrogasci, dobrovoljci i humanitarci, u Općinu Drenovce stigli su iz Otočca, Gospića, Korenice, Senja, Lovinca samo zbog toga da bi pomogli, žrtvujući plemenito i nesebično svoj život i zdravlje.
„Šaljem zahvalu prijateljima Ličko senjske županije, svim stanovnicima, što su prikupljali pomoć, hvala im što su aktivno uključeni u pomoć poplavljenim područjima, poglavito vatrogasnim ekipama koje se izmjenjuju, ovo je dokaz nesebičnog pomaganja ljudima u nevolji, jedan dokaz velikog prijateljstva. Zahvaljujem i ostalim županijama ali ovo je zaista svijetli primjer kako jedna županija kao Ličko senjska pomaže unatoč malom proračunu i unatoč svojim teškoćama iznalazi način da pomaže kad je najteže. Stanje na poplavljenim područjima nije kao što je bilo, vodostaj Save se smanjio, sada ima jako puno posla na terenu, slijede poslovi vezani za povratak stanovništva. Bit će teško ali vjerujem da će se uz suradnju svih struktura život na ova područja vratiti što prije“ – kazao je župan Vukovarsko srijemski Božo Galić.
D.P.