Nakon gotovo šest godina priprema i radova, Bijela rijeka u Nacionalnom parku Plitvička jezera dočekala je značajan trenutak povratka svojoj prirodnoj dinamici. Uklanjanjem umjetnih barijera, koje su desetljećima ograničavale migraciju riba i povećavale rizik od poplava i suša, ova rijeka ponovno teče slobodno, doprinoseći očuvanju ekosustava i lokalne zajednice.
Projekt je započeo detaljnim istraživanjima i prikupljanjem podataka koji su bili temelj za izradu elaborata potrebnog za početak radova. Prvi zamah bagera zabilježen je početkom svibnja ove godine, a radovi su uključivali obnovu starih tokova na tri lokacije te potpuno uklanjanje četiri barijere uz pomoć mehanizacije koju je osigurala WWF Adria.
Bijela rijeka, duga svega 4,5 kilometra, povijesno je bila prepreka za dunavske pastrve, koje su nekada slobodno migrirale njenim tokom. Dr. sc. Kazimir Miculinić, stručni voditelj u NP Plitvička jezera, ističe važnost ovog projekta ne samo za ribe već i za cijeli ekosustav: “Dunavska pastrva, koja je bila na rubu izumiranja zbog prepreka, sada će ponovno moći slobodno migrirati uzvodno na mrijest.”
Uklanjanje barijera nije važno samo za biološku raznolikost već i za ljude, što dodatno naglašava potrebu za njihovim uklanjanjem. Osim toga, Dunja Mazzocco Drvar, direktorica programa zaštite prirode u WWF Adriji, objašnjava kako je ovo uklanjanje dio šire strategije Europske unije koja ima za cilj osloboditi 25.000 kilometara rijeka od barijera i nefunkcionalnih brana, čime se jača otpornost na klimatske promjene.
Projekt uklanjanja barijera na Bijeloj rijeci primjer je kako su održive prakse ključne za obnovu prirode i kako očuvanje prirodnih resursa ima izravan utjecaj na poboljšanje kvalitete života ljudi.
L.O.