GOSPIĆ/ SMILJAN – Muzej Like Gospić i Memorijalni centar “Nikola Tesla” sinoć su ponovno bili dio nacionalne manifestacije „Noć muzeja“ što ga organizira Hrvatsko muzejsko društvo. Po deveti puta ovaj je događaj bio u znaku nekoliko kulturnih sadržaja po principu „za svakoga ponešto“, a dobra posjećenost i odlične kritike znalaca potvrdile su kako je riječ o projektu neupitne vrijednosti. Muzej Like Gospić otvorio je svoja vrata mnoštvu posjetitelja koji su mogli besplatno vidjeti stalne muzejske postave. Od priređenih sadržaja zasebnu je pozornost privukla izložba pod naslovom „ Sjećanje na prirodu“ . Ova zbirke radova studenata Odjela za
nastavničke studije u Gospiću, Sveučilišta u Zadru predstavljena je pod mentorstvom mr. sc. Dragice Husanović – Pejnović, renomirane znanstvenice i profesorice čija je životna povezanost s prirodom već „oblikovala“ brojne generacije studenata. Grančice, sjemenke, jaja, školjke i plodovi prirode bili su glavni materijali ove atraktivne izložbe. U ovom slučaju- nije bilo slučajnosti jer su prezentirani radovi deklarirali simbiozu čovjeka i prirode, stvoreni da bi nam na sebi svojstven način zapravo pokazali što smo, tko smo i gdje pripadamo. U sličnoj je kreativnoj „intonaciji“ protekla radionica za djecu i roditelje u kojoj su se stvarala prava mala remek djela kroz kolaž od suhog lišća. Sve ovo budno je pratila i povremeno pomagala muzejska pedagoginja Marina Krmpotić.
Da konac djelo krasi sinoć je dokazao nastup Pjevačkog zbora „Degenija“, Odjela za nastavničke studije u Gospiću, Sveučilišta u Zadru. Za sve dobro što je ova skupina mladih i talentiranih ljudi učinila na glazbenom polju najveći je „ krivac“ prof. Tvrtko Sarić. Renomirani gitarist i glazbeni pedagog poznat i izvan naših granica zadnjim je nastupom dokazao da u glazbi granice ne postoje. Niti one zemljopisne, niti kreativne, izvođačke, skupne i individualne. Kada je zbor započeo „Kad igra kolo“ autora Borisa Papadndopula učinilo se na trenutak da je veliki salon muzeja postao premali da bi se u njemu smjestila naglo akomulirana energija što su je proizveli mladost i kvaliteta zbora, stopljeni sa znanjem i iskustvom prof. Sarića. Upravo je ova skladba doživjela bis i zasluženo doživjela frenetični pljesak publike.
U „Noći muzeja“ svoja vrata otvorio je i Memorijalni centar „ Nikola Tesla“ u Smiljanu. Osim stalnog postava posjetitelji su mogli uživati u književnoj večeri posvećenoj temi muzeja. Kroz pomno odabrane tekstove iz romana Dubravke Ugrešić, Pavla Pavličića i Orhana Pamuka publiku je vodilo Amatersko kazalište Gospić pod vodstvom prof. Anele Serdar Pašalić i uz stručnu suradnju Dragice Uzelac. Konferencijska dvorana Memorijalnog centra bila je ponovno pretijesna za sve one koji su željeli biti dio ovog sadržaja. Tako je „Noć muzeja“ ponovno privukla mnoštvo posjetitelja, a muze su uz marljive umjetnike učinile svoje. Kako je netko spontano rekao „bilo bi dobro da nam se ovakve noći događaju barem 4-5 puta godišnje!“
M. S.