Lov na sivog puha ovih dana doseže vrhunac. Toga je malog glodavca dopušteno loviti u Lici i Gorskom kotaru od sredine rujna do konca studenog. Dok je broj lovaca na puhove u Gorskom kotaru i dalje velik, u Lici se ovim tradicionalnim lovom bavi sve manje ljudi. Poznati su lovcu Kuterevci. Puh nije divljač i za njegov lov ne treba polagati lovački ispit. Za lov je dovoljno samo dopuštenje koncesionara lovišta. Bila je ovo rodna godina i šuma je puna plodova. Izraz „debeo k’o puh“ ove jeseni potvrđuje svoje značenje. Barem kod puhova.
„Glatko je deblo bukovo-slasno je meso puhovo“ slogan je koji seže u daleku prošlost. U vremenima kada nije bilo super-marketa, niti čuvanja namirnica u hladnjacima lov na puhove bio je ponekad i način preživljavanja. Lovilo ga se kao i danas: zamkama, ili tjeranjem iz duplje bacanjem zapaljene tkanine, komadića štapina i slame. Mnogi gurmani znadu kazati da puhovu mesu nema premca po okusu. U jesen kada se sprema za dugu zimu puh se udeblja, stvarajući zalihe masti o kojima ovisi njegov život tijekom hibernacije. Ta se mast koristi u medicinske svrhe i vrlo je skupa-do 100 eura za jedan decilitar! Znalci tvrde da puhovoj masti nema premca kada je u pitanju zacjeljivanje rana. Razlog više za lov lovine koja u ovo doba godine doseže težinu i do 400 grama.
Prazne ljušture bukvice i „kapice“ hrasta u podnožju Velebita podsjećaju da ove jeseni puh ima hrane na pretek. Noćna je životinja, ali u krošnji graba vidimo jedan par u jutarnjim satima prilikom obilaska puholovki. Nedaleko od graba postavljena je zamka, ali je ostala prazna.
-Ni puhovi nisu što su nekada bili, rezignirano dodaje Darko Pavelić-Cipi. Pasionirani je lovac i jedan je od zamkara kojih je u Lici sve manje.
-Jedna zamka nedostaje. Vjerojatno je pala s drveta kada se puh ulovio. Ako je noćas naišla lisica ili neka druga zvijer odnesla je i puha i zamku. Ne isplati se tražiti ih.
Od deset zamki sedam ih je dalo ulov. Dvije po dva puha, zajedno 9 puhova. Cipi zadovoljno zaključuje da su puhovi debeli, s dosta potkožne masti. Zamke su iz Delnica. Jednostavna drvena kutija s mehanizmom koji životinju usmrti u djeliću sekunde udarcem po šiji. Za mamac će poslužiti kriška bilo kojeg voća. Zadnjih godina pokazalo se da intenzivni mirisi jednostavno izluđuju puhove. Na voće se kapne malo rakije ili ruma, što uvelike povećava postotak aktiviranih zamki. Tako su pukovi postali „kroneri“. Za njihovu se populaciju zaštitari „svega i svačega“ za sada ne trebaju brinuti. Barem ne u Lici gdje zbog velike kontaminacije šumskih površina prisilna lovostaja na divljač i puhove traje od 1991. godine do danas.
M. S.