Gacko pučko otvoreno učilište Otočac na edukaciji u Gruziji u sklopu Erasmus+ projekta

0

Gacko pučko otvoreno učilište Otočac sudjelovalo je od 1. do 5. travnja na edukaciji u Gruziji u sklopu Erasmus+ projekta „Digitalna dimenzija mreže UNESCO-ovih kulturnih prostora“ (DigitICH). Riječ je o međunarodnom projektu koji okuplja partnere iz devet europskih zemalja, a provodi se od rujna 2024. do kolovoza 2027. godine.

Cilj projekta DigitICH je promicanje obrazovanja odraslih u području upravljanja nematerijalnom kulturnom baštinom kroz primjenu inovativnih i digitalnih tehnologija. Edukacija u Gruziji uključivala je niz predstavljanja dobrih praksi i projekata koji uspješno povezuju tehnologiju i tradiciju.

Oglas

U Tehnološkom parku u Ozurgetiju sudionici su se upoznali s projektom “3D Larchemi eKultura”, koji koristi 3D modeliranje i printanje za rekonstrukciju tradicionalnog gruzijskog glazbala larchemi, gotovo zaboravljenog puhačkog instrumenta. Predstavljeni su i drugi baštinski projekti koji digitalnim alatima dokumentiraju i čuvaju nematerijalnu kulturnu baštinu.

Posebnu pažnju izazvalo je gruzijsko polifono pjevanje, uvršteno na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, koje je predstavljeno u Shemokmedi samostanu. Korištenje aplikacije Georgian Chant App, koja sadrži tekstove i notne zapise više od 20 000 pjesama, primjer je kako digitalna rješenja mogu olakšati prenošenje tradicije novim generacijama.

Sudionicima su predstavljeni i inovativni projekti grada Potija, poput mapiranja i digitalnog dokumentiranja svih građevina, uključujući i one sa statusom kulturnog dobra, te projekt „Talking Heads“ koji pomoću umjetne inteligencije interpretira i “oživljava” povijesne ličnosti kroz njihove spomenike.

U Državnom folklornom centru u Tbilisiju naglasak je bio na stvaranju digitalnog kataloga s više od osam milijuna zapisa, javno dostupnog na folkcatalog.ge, te prevođenju ključne međunarodne etnološke i etnomuzikološke literature na gruzijski jezik. Ove aktivnosti istaknute su kao važan korak prema održivom upravljanju baštinom jer omogućuju stručnjacima i istraživačima bolji pristup znanju i građi.

Projekt DigitICH potvrđuje kako se digitalne tehnologije mogu uspješno integrirati u procese očuvanja kulturne baštine te ističe važnost međunarodne suradnje i razmjene znanja. Sljedeći trening u sklopu projekta održat će se u srpnju u finskom Kaustinenu, poznatom po najvećem folklornom festivalu u nordijskim zemljama.

Gacko pučko otvoreno učilište Otočac svojim sudjelovanjem doprinosi razvoju kompetencija i alata potrebnih za očuvanje baštine u suvremenom digitalnom okruženju.

L.O.