Rezime Jeseni u Lici, izložbe koja je odavno nadišla granice Ličko-senjske županije

0

Manifestacija «Jesen u Lici» održava se od 1999. godine prvi vikend u listopadu, a svake godine začetnici manifestacije bili su nekoliko gospićkih entuzijasta okupljenih u nevladine udruge „ZOE“ i „Kap života“ te Park prirode Velebit koji su je tada prvi put organizirali s ciljem promocije vrijednosti ličke tradicije. Godine 2007. izložba je po prvi put održana kao dvodnevna manifestacija, a od 2014. godine manifestacija ima međunarodni karakter i traje tri dana. Danas okuplja oko 300 izlagača čime je potvrdila status najznačajnije gospodarske, kulturne i etno manifestacije u Ličko-senjskoj županiji.

Kako je istaknuo župan Ernest Petry cilj održavanja ove manifestacije je prezentirati posebnost i bogatstvo ličkog kraja te pojačati razmjenu i tržište proizvoda s područja Ličko-senjske županije i drugih ruralnih krajeva Republike Hrvatske. 

Oglas

„Namjera nam je fokus manifestacije Jesen u Lici usmjeriti na uži dio ruralnog prostora, odnosno brdsko-planinski prostor. Kao što znamo, Republika Hrvatska je i posebnim Zakonom regulirala specifičnosti brdsko planinskog prostora (BPP), te jasno definirala otežane uvjete življenja i gospodarenja. Brdsko-planinski prostor u RH se proteže na području 15 županija i 89 jedinica lokalne samouprave. Obzirom da je i usmjerenje Vlade RH preciznija podrška rješavanju problema BPP te da su u najavi i različite mjere podrške rješavanju problema BPP, a da je Ličko senjska županija središte BPP u RH (promatrajući prostor Krša i izvan granica RH i EU), Ličko senjska županija želi svoju manifestaciju Jesen u Lici, re-pozicionirati od središnje manifestacije Ličko-senjske županije u središnju manifestaciju podrške i promocije visoke kvalitete proizvoda sa brdsko planinskih područja. Time namjeravamo osigurati posebnu potporu promociji vrijednih dostignuća na žalost sve manjeg broja stanovnika na brdsko planinskim prostorima. Osim navedenog, manifestacija Jesen u Lici pravi je primjer obogaćivanja turističke ponude kroz očuvanje i gajenje bogatog kulturno – povijesnog nasljeđa, a osigurava regiji bolju tržišnu vidljivost te potiče ljubitelje putovanja na dolazak i otkrivanje manje poznatih destinacija“, ističe župan Petry.

Organizator manifestacije bila je Ličko-senjska županija, a suorganizatori su: Grad Gospić, JU Razvojna agencija Ličko-senjske županije – LIRA, Razvojni centar Ličko-senjske županije i HOK – obrtnička komora Ličko-senjske županije. Partner u organizaciji je Turistička zajednica Ličko-senjske županije.

Ove godine manifestacija se održavla pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske i predsjednika Hrvatskoga sabora.

Što smo sve vidjeli na zadnjoj Jeseni u Lici?

Od 2021. godine manifestacija se održala na dvije lokacije – na trgu Stjepana Radića u Gospiću i na prostoru Stočnog sajmišta u Smiljanskoj ulici u Gospiću na kojoj se već treću godinu za redom održava izložba poljoprivredne mehanizacije i izložbe izvornih pasmina domaćih životinja. Tako se ove godine na navedenoj lokaciji uz izložbu poljoprivredne mehanizacije održala: 14. izložba Ličke pramenke, 5. Državna izložba buše, 10. Kup mladih uzgajivača Ličko-senjske županije, 4. izložba konja hrvatski hladnokrvnjak i 3. Izložba konja hrvatski posavac.

Osim toga ove godine u okviru Jeseni u Lici održalo se revijalno predstavljanje originalnih primjeraka i replika narodnih nošnji i tradicijskih odjevnih predmeta s područja Like te etno revija udruge Vrijedne ruke – Vinkovci, zatim revija konjskih zaprega, drugi festival tamburaške, zabavne i popularne glazbe „Lika – fest“ natjecateljskog karaktera i izbor za Miss Ličko-senjske županije.

Ove godine na ukupno 266 izložbenih mjesta postavljenih na Trgu Stjepana Radića u Gospiću izlagalo je 260 izlagača iz svih hrvatskih županija, nastupilo je ukupno 16 KUD-ova s područja Ličko-senjske županije, Primorsko-goranske i Zadarske županije te Bosne i Hercegovine. Osim toga na području Stočnog sajmišta u Smiljanskoj ulici u Gospiću održana je treća izložba poljoprivredne mehanizacije na kojoj je izlagalo ukupno 12 izlagača, a na obje lokacije manifestacije za posjetitelje je bila organizirana ugostiteljska ponuda autohtonih jela i pića.

Stalno povećanje broja izlagača i posjetitelja manifestacije svjedoči o kvaliteti i ulozi ove manifestacije u promociji potencijala i mogućnosti Ličko-senjske županije u razvoju gospodarstva i turizma, a zbog izlagača s područja Bosne i Hercegovine i Slovenije i ove godine manifestacija je imala i međunarodni karakter. Jesen u Lici je kao i svake godine bila odlična prilika lokalnim proizvođačima za promociju njihovih visokokvalitetnih i široko prepoznatih domaćih proizvoda od kojih mnogi nose i regionalnu oznaku kvalitete Lika Quality. Manifestacija je odličan model za uspostavu kratkih lanaca opskrbe, sklapanje brojnih suradnji i promoviranje Like kao destinacije bogatstva – okolišem, hranom, tradicijom i kulturom. Jesen u Lici  je i ove godine posjetilo oko 30.000 posjetitelja, a najveći broj izlagača očekivano bio je iz Ličko-senjske županije, njih čak 98 koji su izložili svoje visoko kvalitetne proizvode kao što su sir škripavac, pršut, slanina, lička rakija šljivovica, med ličke livade te vriska i kadulje iz primorja, pekmez od ličke šljive, kupine, drijena, šipka, uštipke, lički krumpir, drvenariju i druge suvenire i rukotvorine.

S nama su bili i gosti…

Osim toga bili su tu i brojni proizvođači iz Slavonije sa svojim poznatim autohtonim proizvodima – kulen, kulenova seka, čvarci, kolači, rakije, sokovi, pekmezi, đemovi, šlinga. Proizvođači iz Dalmacije  izlagali su  maslinovo ulje, vina, fritule, kozmetiku od lavande, tvrde sireve, riblje prerađevine, pekmeze od smokava, suho voće i druge autohtone proizvode. Najbrojnija županija među gostujućim županijama ove godine bio je Grad Zagreb iz koga je došlo čak 15 izlagača. Udruženje obrtnika Slavonski Brod održalo je demonstraciju starih zanata – lončara, kovača i drvodjelje, a prezentaciju pripreme pekmeza od šljiva koji se je dijelio posjetiteljima održala je Srednja škola Plitvička jezera.

Prvog dana manifestacije održana je i revija konjskih zaprega sa 12 sudinika, kao posebna atrakcija za posjetitelje manifestacije, a između dvije lokacije na kojima se održavala manifestacija za posjetitelje je bio organiziran prijevoz turističkim vlakom. Drugog dana manifestacije prezentirani su rezultati ocjenjivanja kvalitete sira, meda i rakije. Jesen u Lici obilježena je i ocjenjivanjem kvalitete meda, sira, mliječnih proizvoda, voćnih rakija, džemova i namaza, gdje su najbolji proizvođači nagrađeni zlatnim odličjima. Ocjenjivanje kvalitete sira i mliječnih proizvoda je proveo Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dok je kvalitetu rakija ocjenio Prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Osijeku. Senzorsko ocjenjivanje kvalitete pekmeza i voćnih namaza ove godine prvi put odradio je Razvojni centar Ličko-senjske županije sa svojim prehrambenim tehnolozima. Nagrade najbolje ocjenjenim proizvođačima uručila je zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić ističući važnost promicanja kvalitete lokalnih poljoprivrednih proizvoda.

Laureati za zlatna odličja rakija, sira, namaza i meda

U kategoriji meda, zlatna odličja osvojili su Anka Miščević za medun, Mario Rožman za cvjetni med, Marinko Bronzović također za cvjetni med, a Dragan Bukovac i Bruno Devčić za lipov med. Slavko Vuković, Ivica Brozičević i Zlatko Nikšić nagrađeni su za medun, dok je Mijo Marasović istaknut za svoj cvjetni med. Sirana Kolačević dominirala je u kategoriji sira sa svojim škripavcem i skutom, oboje ocijenjeni kao šampioni kvalitete. OPG Marine Miškulin istaknuo se sa sirnim namazom Lota, a OPG Ivan Lisac također za škripavac. Martina Kolačević i OPG Zorka Čačić dobili su zlato za dimljeni sir, odnosno kuhani sir. OPG Lykos Dotlić osvojio je zlatna odličja u kategoriji voćnih rakija i likera, s izvanrednim likerima od oraha, drena, maline, dunje i gloga, dok su u kategoriji džemova i voćnih namaza, OPG Šop i OPG Anka Miščević nagrađeni za džem od maline i marelice. OPG Ilija Bogić prepoznat je kvalitetom za voćni namaz od sibirske borovnice, a OPG Milinković za voćni namaz šipak.

Ova manifestacija ne samo da je proslavila izvrsnost lokalnih proizvoda, već je i dodatno potvrdila Ličko-senjsku županiju kao centar vrhunske proizvodnje meda, sira, rakije i drugih poljoprivrednih delicija. U sklopu  manifestacije „Jesen u Lici“ drugog dana organiziran je izbor Miss Ličko-senjske županije za Miss Hrvatske 2024. na kojemu je pobjedu odnijela mlada i prelijepa Senjkinja Jana Biondić, učenica trećeg razreda Srednje škole u Senju dok je titulu prve pratilje osvojila Maja Majdanac.

Drugog dana manifestacije  održana je i tradicionalna stočarska izložba. Organizator izložbe je bila Ličko- senjska županija, pokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede, a suorganizatori Centar za stočarstvo Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i uzgojna udruženja – Udruga uzgajivača buše i Udruga uzgajivača ovaca ‘Lika’. U sklopu ove stočarske izložbe održan je 10. Kup mladih uzgajivača (Bambino kup), 5. Državna izložba buše i 14. Izložba ličke pramenke. Na otvorenju stočarske izložbe pozdravne riječi uputili su izaslanik ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva doc.dr.sc. Zdravko Barać, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane, koji je otvorio izložbu, izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić,  župana.v. d. ravnatelja HAPIH-a te Jasna Orešković Brkljačić, struč. spec. oec., zamjenica župana Ličko – senjske županije. Više od 20 uzgajivača izvornih pasmina goveda buša i ovce ličke pramenke je u sklopu stočarske izložbe predstavilo 87 grla ovih izvornih pasmina.

Na 10. Bambino kupu sudjelovalo je 23 djece koja su u narodnim nošnjama predvodila telad promovirajući uzgoj goveda. Centar za stočarstvo HAPIH-a djecu je nagradio prigodnim medaljama, a Ličko-senjska županija, Hrvatska mljekarska udruga i Udruga uzgajivača buše slatkim poklonima. Medalje i poklone djeci su uručili v. d. ravnatelja HAPIH-a izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, zamjenica župana Ličko – senjske županije Jasna Orešković Brkljačić, struč. spec. oec. i pročelnica za poljoprivredu i turizam Ličko – senjske županije Marijana Lulić. Ukupno 59 grla od 23 uzgajivača predstavljeno je u sklopu 5. Državne izložbi buše kroz tri kolekcije. Odabir grla obavili se djelatnici Centra za stočarstvo HAPIH-a(Područni ured Gospić) i predstavnici Udruge uzgajivača buše. Za šampionsko grlo izložbe odabrana je krava HR 6201534760, uzgajivača Ivana Šimića. Na 14. izložbi ličke pramenke sudjelovalo je 28 grla u sedam kolekcija. Odabir grla obavili se djelatnici Centra za stočarstvo HAPIH-a (Područni ured Gospić) i predstavnici Udruge uzgajivača ovaca ‘Lika’. Šampionskim grlom izložbe proglašen je ovan HR 232926881, uzgajivača Milana Kneževića.

HAPIH je šampionska grla buše i ličke pramenke nagradio šampionskim zvonima, koja su uz v.d. ravnatelja HAPIH-a izv.prof.dr.sc. Krunoslava Karalića uručili izaslanik ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva doc.dr.sc. Zdravko Barać i pročelnica za poljoprivredu i turizam Marijana Lulić. HAPIH je svim nagrađenim uzgajivačima dodijelio prigodne diplome, a Ličko – senjska županija prigodne nagrade.

Svjedočili smo i II. Lika-festu, uz nastup 21 izvođača. Prvo mjesto osvojio je popularni Dražen Žanko s pjesmom „Velebite“. Gledalište ispunjeno do posljednjeg mjesta i ovacije publike dokaz su kako je i Lika-fest već na drugoj godišnjici održavanja ispunio svoju svrhu i osvojio simpatije publike.

Zadnjeg dana manifestacije Jesen u Lici održana je izložba konja na kojoj su predstavljene hrvatske autohtone pasmine. Održane su dvije izložbe: 4. Izložba konja hrvatski hladnokrvnjak Ličko-senjske županije, u organizaciji Udruge uzgajivača konja Sokol iz Otočca, u suradnji s Konjogojskom udrugom Dorat iz Gospića i Središnjim savezom udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka, te 3. Izložba konja hrvatski posavac Ličko-senjske županije, čiji je organizator bio Središnji savez uzgajivača hrvatskog posavca (SSHP). Manifestacija se održala na Stočnom sajmištu u Gospiću, a okupljene je u ime organizatora pozdravio  župan Ernest Petry.

„Ovogodišnja Jesen u Lici je po svemu bila rekordna. Imali smo brojne izložbe, od buše, pramenke, hladnokrvnjaka, posavca, brojne  mehanizacije… Zahvaljujem svim sudionicima iz Ličko-senjske županije koji su odradili ogroman posao. Svake godine dižemo broj izlagača, a jednako tako pratimo OPG-ovce i njihove proizvode i sve što proizlazi iz toga. Ličko-senjska županija će vas pratiti i dalje, naravno, uz suport Vlade Republike Hrvatske“, kazao je župan Petry.

Izložbi su, uz brojne posjetitelje, nazočili i zamjenica župana Jasna Orešković- Brkljačić, Miško Šklempe iz Središnjeg saveza uzgajivača konja hrvatskog hladnokrvnjaka, Mijo Latin iz Središnjeg saveza uzgajivača konja hrvatskog posavca te Ante Franić, tajnik nacionalne Udruge uzgajivača buše. Šampionsko grlo izložbe proglašen je konj 1323 Zekan L84, vlasnika Damira Dragosavca. U kategoriji starijih pastuha 1. mjesto zauzeo je 653 Marko L7, vlasnik Miloš Brakuš, 1. mjesto u kategoriji mladih pastuha: 1878 Jordan-L28, vlasnik Vesna Dundović, 1. mjesto u kategoriji kobila: 996 Espralda-HH2539, vlasnik Valentino Kuprešanin, 1. mjesto u kategoriji ženske omadi: 927 Viky HH300, vlasnik Zdeno Ramljak, 1. mjesto u kategoriji muške omadi: 1775 Brnjo L84, vlasnik Ivan Orešković. U  Kolekciji omica hrvatskog posavca 1. mjesto: Tomislav Ilić, Sinac, olekcija kobila hrvatskog posavca 1. mjesto: Božidar Travica, Medak, kolekcija pastuha hrvatski posavac – 1. mjesto: Marko Živković, Smiljan, dok je titula šampionskog grla otišla u ruke vlasnika Nikole Nikšića iz Široke Kule.

L.O.