Vjetroelektrana Senj, najveća u Hrvatskoj sa snagom od 156 MW i planiranom godišnjom proizvodnjom od 530 GWh električne energije, dobila je dozvolu za prelazak iz testnog u redovno poslovanje u rujnu. Krajem mjeseca pridružila se i virtualnoj elektrani Grupe GEN-I, čime je ova grupa postala jedan od najvećih agregatora u Hrvatskoj.
Virtualna elektrana GEN-I koristi napredni sustav upravljanja energijom, koji na zajedničkoj platformi povezuje mrežu distribuiranih energetskih izvora, potrošača i spremnika. Takva pametna mreža omogućava bolju prilagodbu stanja u elektrodistribucijskom sustavu, što donosi dodatnu vrijednost vlasnicima proizvodnih izvora i samom elektroenergetskom sustavu. GEN-I optimizira nabavu i prodaju energije na tržištu, omogućujući stvaranje dodatnih prihoda vlasnicima energetskih uređaja, dok članovi virtualne zajednice ostvaruju niže troškove pristupa tržištu.
GEN-I je virtualnu elektranu pokrenuo još 2015. godine i otad redovito uključuje nove proizvodne izvore i korisnike. Uključenjem vjetroelektrane Senj, sada upravlja s više od 100 distribuiranih proizvodnih jedinica u pet zemalja. Potpisom ugovora između tvrtki GEN-I Hrvatska i HOPS-a, Grupa GEN-I je postala pružatelj sistemskih usluga u Hrvatskoj, ponajviše zahvaljujući proizvodnji iz vjetroelektrane Senj. Virtualna elektrana značajno doprinosi stabilnosti elektroenergetskog sustava pružanjem tercijarne rezerve te brzim reagiranjem na fluktuacije u mreži, čime se osigurava pouzdana opskrba energijom.
Uz vjetroelektranu Senj, u okolici Senja se nalazi i vjetroelektrana Vrataruša u Krivom Putu snage 42 MW, koja je prva vjetroelektrana priključena na mrežu u Hrvatskoj, u pogonu od 2011. godine. Kako javlja Novi list, planira se proširenje Vrataruše s dodatnih sedam vjetroagregata, čime će se kapaciteti obnovljivih izvora energije na području Senja dodatno povećati, potvrđujući status senjskog područja kao jednog od vodećih u zelenoj energiji u Hrvatskoj.
GEN-I i Energija projekt, vlasnik Vjetroelektrane Senj, sklopili su i PPA ugovor (Ugovor o otkupu električne energije), koji omogućuje pristup tržištu za proizvedenu električnu energiju te stabilan izvor prihoda za vjetroelektranu Senj. Time se smanjuju financijski rizici povezani s fluktuacijama cijena energije. Ovaj novi način kombiniranja PPA otkupa i pružanja sistemskih usluga predstavlja inovativni proizvod razvijen unutar Grupe GEN-I.
Virtualna elektrana GEN-I značajno sudjeluje u upravljanju potrebama za vršnom energijom i strateškom raspodjelom pohranjene energije, a također omogućuje pružanje usluga lokalne fleksibilnosti kroz regulacije napona, čime se doprinosi stabilnosti i pouzdanosti mreže, smanjenju prekida i održavanju održive opskrbe energijom u cijelom sustavu.
L.O.