Izgradnja treće rampe u trajektnoj luci Stinica teče prema utvrđenom hodogramu. Nakon što su na lokaciji gradilišta nove rampe tijekom rujna i listopada postavljeni piloti, pristupilo se sljedećoj važnoj fazi radova, a to je polaganje utvrdica na morsko dno, što je druga velika etapa realizacije projekta.
Proteklih desetak dana su pomoću plovne dizalice položeni elementi koji složeni tvore utvrdice za pristan brodova. Riječ je o dvije utvrdice od kojih je jedna dublja, a druga je plića. Da bi se formirale utvrdice, položeno je ukupno 68 elemenata, ukupne težine više od 2 tisuće tona, a za izradu betonskih elemenata ukupno je utrošeno 880 kubika betona. Za stabilnost, prije polaganja betonskih elemenata, ronioci su poravnali posteljice s tucanikom granulacije 32-64 mm, javlja Novi list.
Izgradnjom nove rampe u trajektnoj luci Stinica osigurat će se minimalni gaz od 5 metara, što će omogućiti istovremeno pristajanje dvaju brodova s bočnim vezivanjem na gatu, a sam projekt izgradnje nove rampe obuhvaća izgradnju dvije neovisne konstruktivno tehnološke cjeline i to dio obale koji obuhvaća rampu površine 371 kvadratnog metra i dio obale koji obuhvaća dvije utvrdice koje se upravo grade te pristupne pasarele površine 199,73 »kvadrata«. Dužina gata je 85 metara, što omogućuje prijem brodova veličine do 100 metara.
Ovim projektom će Lučka uprava Senj zajedno s partnerom u projektu, Ličko-senjskom županijom, te s nadležnim Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture pridonijeti smanjenju zakrčenosti trajektne luke Stinica i povećati kvalitetu povezivanja otoka Raba i kopna na način da će projekt omogućiti povećanje broja trajektnih linija tijekom cijele godine, neovisno o vremenskim uvjetima. Time će se udovoljiti potrebama i lokalnog stanovništva i potrebama turizma otoka Raba te općenito povećati sigurnost plovidbe.
Nositelj projekta je Lučka uprava Senj, a izvođač građevinskih radova na izgradnji nove rampe unutar lučkog područja Lučke uprave Senj na trajektnom pristaništu u uvali Stinica je tvrtka Pomgrad Inženjering iz Splita.
Projekt sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda. Njegova ukupna vrijednost iznosi 18.917.865,94 kuna, a ukupni prihvatljivi troškovi iznose 16.080.186,04 kuna. Ukupno trajanje cjelokupnog projekta je 30 mjeseci, dok je rok izvođenja radova i završetka ugovora gradnje same rampe 15 mjeseci.
L.O.